2014-04-30

Adekwatność

Dokonywanie wyborów. Dla jednych sprawa prosta i prozaiczna, dla innych karkołomna i spędzająca sen z powiek. Wszystko zależy od naszej przenikliwości i poczucia odpowiedzialności. Gdy żyjemy z dnia na dzień, większość wyborów wydaje się być prosta, wynika to z tego, że nasza analiza potencjalnych konsekwencji ogranicza się do dwudziestu paru godzin w przód. Gdy staramy się być bardziej odpowiedzialni i myśleć dłuższą perspektywą, wybory nawet w prostych kwestiach, przestają być aż tak banalne. 

Dokonywanie wyborów to nie tylko ocena "co należy zrobić", to również decyzja "jak to zrobić". Z jaką intensywnością należy podejść do kwestii której dotyczy nasz wybór.

"Z motyką na słońce" to ulubiona strategia optymistów, pesymiści preferują "Z armatą na muchę". Ani jedna ani druga strategia nie jest zbyt dobra.

Adekwatność - to prosta wskazówka życiowa, przypominająca o tym, że w dłuższej perspektywie, najbardziej optymalną strategią jest dobierać środki proporcjonalnie i odpowiednio konkretnego problemu.

2014-04-29

Równowaga

Wybory życiowe, to coś co dotyczy każdego. Jedni dokonują ich świadomie, jeszcze inni nie analizują zbyt wnikliwie swoich wyborów.

Niezależnie od tego jaką mamy strategię, wyborów dokonujemy przez pryzmat własnego systemu wartości. System wartości, za zwyczaj jest efektem tego co nauczyliśmy się od rodziców, tego co zostało nam wpojone przez system społeczny i religię, oraz tego co reprezentują ludzie których obraliśmy sobie za autorytety.

To wszystko sprawdza się tak długo, jak długo nasze wybory są zgodne z utartymi normami społeczeństwa w którym funkcjonujemy. Możemy liczyć na akceptację i poparcie znajomych i autorytetów. Problem zaczyna się gdy, nasz wybór, to co chcemy zrobić budzi kontrowersje. Wtedy otoczenie stara się, wykazać i udowodnić że to co planujemy jest złe lub przynajmniej nieakceptowalne.

Co wtedy? Zazwyczaj wpadamy w dysonans, z jednej strony czujemy że nasz wybór jest dobry, z drugiej strony, wszyscy/większość twierdzi że wybór jest zły.

Dobrą strategią jest posiadać jakiś możliwie obiektywny "drogowskaz życiowy", przez pryzmat którego będziemy mogli ocenić nasze decyzje.

Równowaga, jest właśnie takim drogowskazem. Każdy aspekt życia pełen jest czynników wzajemnie przeciwstawnych, radość-smutek, strach‑spokój, siła-słabość, praca-rodzina, zdrowie-choroba, bezpieczeństwo-obawy, itd itd itd.

Podejmując decyzje życiowe, warto zastanowić się nad nimi w kontekście szeroko rozumianej równowagi, niezależnie od tego co dla nas oznacza równowaga, każdy tej równowagi potrzebuje, dobry wybór to taki wybór, który przybliża do osiągnięcia równowagi życiowej.

2014-04-25

Subiektywna Percepcja


Poglądy są jak gusta, a o gustach podobno się nie dyskutuje. Nasze gusta decydują o tym jakimi przedmiotami się otaczamy, nasze poglądy decydują o tym jakimi otaczamy się ludźmi i jakie aktywności podejmujemy. 

Subtelna różnica, niemniej jednak znacząca na tyle, by o poglądach dyskutować. Warte dyskusji jest też, skąd i w jaki sposób te poglądy się biorą. 

Jestem niemal pewny, że każda osoba posiada jakieś poglądy, nawet jeżeli nie jest tego do końca świadoma. A niezależnie od tego czy jesteśmy świadomi swoich poglądów czy też nie, mają one kluczowy wpływ na to jak funkcjonujemy w codziennym życiu. 

Nasze poglądy to produkt naszej subiektywnej percepcji, czyli tego jak my postrzegamy nasze otoczenie. Im lepiej człowiek rozumie sam siebie, i to jak powstaje jego światopogląd, tym łatwiej o zrozumienie innych. 

Można oczywiście okłamywać siebie, twierdząc że jest się niezależnym, niepodatnym na wpływy, że zrozumienie innych jest nam do niczego niepotrzebne. Można, ale to tylko ułuda na którą stać osoby którym nic nie brakuje, lub osoby które nie mają nic do stracenia. 

Subiektywna Percepcja, to coś co kształtuje każdego człowieka, Subiektywna Percepcja, to coś co jest w każdym z nas, niezależnie od poglądu na tą kwestię, Subiektywna Percepcja, to coś co lepiej zrozumieć niż wypierać.