2014-04-30

Adekwatność

Dokonywanie wyborów. Dla jednych sprawa prosta i prozaiczna, dla innych karkołomna i spędzająca sen z powiek. Wszystko zależy od naszej przenikliwości i poczucia odpowiedzialności. Gdy żyjemy z dnia na dzień, większość wyborów wydaje się być prosta, wynika to z tego, że nasza analiza potencjalnych konsekwencji ogranicza się do dwudziestu paru godzin w przód. Gdy staramy się być bardziej odpowiedzialni i myśleć dłuższą perspektywą, wybory nawet w prostych kwestiach, przestają być aż tak banalne. 

Dokonywanie wyborów to nie tylko ocena "co należy zrobić", to również decyzja "jak to zrobić". Z jaką intensywnością należy podejść do kwestii której dotyczy nasz wybór.

"Z motyką na słońce" to ulubiona strategia optymistów, pesymiści preferują "Z armatą na muchę". Ani jedna ani druga strategia nie jest zbyt dobra.

Adekwatność - to prosta wskazówka życiowa, przypominająca o tym, że w dłuższej perspektywie, najbardziej optymalną strategią jest dobierać środki proporcjonalnie i odpowiednio konkretnego problemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz