2014-04-29

Równowaga

Wybory życiowe, to coś co dotyczy każdego. Jedni dokonują ich świadomie, jeszcze inni nie analizują zbyt wnikliwie swoich wyborów.

Niezależnie od tego jaką mamy strategię, wyborów dokonujemy przez pryzmat własnego systemu wartości. System wartości, za zwyczaj jest efektem tego co nauczyliśmy się od rodziców, tego co zostało nam wpojone przez system społeczny i religię, oraz tego co reprezentują ludzie których obraliśmy sobie za autorytety.

To wszystko sprawdza się tak długo, jak długo nasze wybory są zgodne z utartymi normami społeczeństwa w którym funkcjonujemy. Możemy liczyć na akceptację i poparcie znajomych i autorytetów. Problem zaczyna się gdy, nasz wybór, to co chcemy zrobić budzi kontrowersje. Wtedy otoczenie stara się, wykazać i udowodnić że to co planujemy jest złe lub przynajmniej nieakceptowalne.

Co wtedy? Zazwyczaj wpadamy w dysonans, z jednej strony czujemy że nasz wybór jest dobry, z drugiej strony, wszyscy/większość twierdzi że wybór jest zły.

Dobrą strategią jest posiadać jakiś możliwie obiektywny "drogowskaz życiowy", przez pryzmat którego będziemy mogli ocenić nasze decyzje.

Równowaga, jest właśnie takim drogowskazem. Każdy aspekt życia pełen jest czynników wzajemnie przeciwstawnych, radość-smutek, strach‑spokój, siła-słabość, praca-rodzina, zdrowie-choroba, bezpieczeństwo-obawy, itd itd itd.

Podejmując decyzje życiowe, warto zastanowić się nad nimi w kontekście szeroko rozumianej równowagi, niezależnie od tego co dla nas oznacza równowaga, każdy tej równowagi potrzebuje, dobry wybór to taki wybór, który przybliża do osiągnięcia równowagi życiowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz